تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب : ۴۷۸۰۶۱
تحلیلی بر رفتارهای سیاسی راست‌گرایان سنتی حوزه انتخابیه بویراحمد، دنا و مارگون؛

تحلیل سیاسی؛ سناریوی مهار رقیب توسط محافظه‌کاران اصول‌گرا / راست‌گرایان سنتی در بویراحمد چه می‌خواهند؟ / آیا بهرامی مهره راست سنتی بویراحمد است؟ / پیامد حمایت بهرامی از پزشکیان

۹
۱
تحلیل سیاسی؛ سناریوی مهار رقیب توسط محافظه‌کاران اصول‌گرا / راست‌گرایان سنتی در بویراحمد چه می‌خواهند؟ / آیا بهرامی مهره راست سنتی بویراحمد است؟  / پیامد حمایت بهرامی از پزشکیان
کبنا ؛اعلام موضع شفاف دکتر بهرامی نماینده بویراحمد در حمایت از پزشکیان هم‌زمان با حمایت آقای خاتمی از پزشکیان از یک نگاه کار پسندیده‌ای است چرا که بهرامی خودش بشخصه در آشکارکردن مواضع خود تردید داشت و شفاف‌سازی خصوصاً در مواضع سیاسی‌کار خوبی است و بهرامی نشان داد در بزنگاه‌های حساس عمیقاً به جریان سیاسی اصلاح‌طلب و مشخصاً به آقای خاتمی اعتقاد دارد.
هر چند به دلیل رفتارهای زیگزاگی بهرامی، اصلاح‌طلبان کم‌تر او را جدی گرفته بودند، اما بهرامی همواره نشان داد که اعتقاد چندانی به جریان سیاسی اصول‌گرایی ندارد، ولی به جهت برخی ملاحظات ناچار و در چارچوب مسائل سببی و منطقه‌ای سعی در داشتن مراوده با پدرخوانده‌های اصول‌گرا داشت و از همین رو، اصلاح‌طلبان استان هیچگاه در چینش مدیریتی او را به طور جد به مشورت نگرفتند، خصوصاً در جریان انتخابات پرچالش سال ۹۴ مجلس که اصلاح‌طلبان (کاظم نظری) بر مسند فرمانداری بویراحمد و فتاح محمدی معاون سیاسی استانداری بودند، بهرامی و هوادارانش در جمع معترضین به نتیجه انتخابات بودند و فکر نمی‌کردند روزی با همدیگر و به‌زعم و ذهنیت‌های خودشان نه به نتیجه که کلاً به شروع انتخابات معترض شوند از طرفی جریان راست سنتی (پدرخوانده‌ها) و افراد مؤثر آن؛ همواره بهرامی را یک ابزار برای مهار رقیب می‌دانستند و حمایت می‌کردند. بهرامی تا بوده یا به خودش رأی داده یا به اصلاح‌طلبان، اما راست سنتی‌های اصول‌گرا، برای مهار رقیبان خود در شهرستان بویراحمد، همواره بهرامی را حمایت می‌کردند تا شاید در برابر زارعی نماینده اسبق بویراحمد، بتواند او را مهار کند تا خود به قدرت برسند. اگر بهرامی و حضورش در تمام صحنه‌های رقابت در بویراحمد نبود، حتی در سال ۹۸ اگر بهرامی در صحنه نبود و مورد حمایت راست سنتی نبود، زارعی هیچگاه با ریزشی که منجر به شکست او بشود، مواجهه نبود و لذا راست‌های بویراحمد ترجیحشان این بود که یک بهرامی برای آن‌ها مهم‌تر از رأی‌آوری رقیب خود یعنی زارعی بود. وقتی سنتی‌ها در انتخابات ۹۸ دوباره از چهره دیگر اصول‌گرایان معتدل چون روشنفکر شکست سنگین‌تری از زمان زارعی دریافت کردند، دوباره تمام تلاش خود را بر مهار و شکست روشنفکر بکار گرفتند. از روز اول با سنگ‌اندازی در عزل و نصب‌های همسو با روشنفکر از طرق مختلف و ساز مانع‌تراشی برای مدیران منصوب روشنفکر، خصوصاً از طریق چند نفر معلوم‌الحال در یک تا چند سازمان نظارتی و... به طور جد در صدد مهار روشنفکر بودند. در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ مجلس، هم اولویت اول راست سنتی و بخشی از ائتلاف استان بر مهار روشنفکر و شکست ایشان به هر قیمتی بود. این بار دو سناریو پیش گرفتند که هر دو به محمد بهرامی ختم می‌شد، اولی تلاش برای رد صلاحیت بهرامی و جمع‌کردن اردوگاه منطقه علیا در یک سبد (منتظریان) و تشویق به تعدد کاندیدا در منطقه سفلی. دوم حمایت ضمنی و دادن دلگرمی به آقای بهرامی در مسیر انتخابات و رأی‌دادن اقتضایی به ایشان. در سناریوی اول توانستند بر اساس برخی اسناد به رد صلاحیت موفق شوند، اما یک‌مرتبه متوجه شدند که آرای بهرامی در یک سبد جمع نمی‌شود و سریع همان‌ها که برای رد او اسناد جمع کردند، برای تأییدش به تکاپو افتادند که مؤثر واقع شد و در حقیقت بهترین حمایت از بهرامی در صحنه رقابت، همین حذف و نصب بهرامی مانیتورینگ انتخابات ۱۴۰۲ بود که بخش خاکستری جامعه را حساس کرد و بعد از برگشت موفق بهرامی از تهران، پیروزی او تا حد زیادی تضمین شد.
از خوش‌خدمتی آقای زارعی به بهرامی در کنار کشیدن از صحنه انتخابات که بگذریم، جماعت محدود و پدرخوانده اصول‌گرایی از راست‌گرایان سنتی، حواسشان به صحنه انتخابات برای شکست رقیب خود یعنی روشنفکر بودند و لحظه‌ای غافل نشدند. جالب اصول‌گرایان همین دفع حداکثری و جذب حداقلی است که در هر انتخاباتی چه مجلس و چه ریاست‌جمهوری، رقیب اصلی‌شان، همان رفیق خودشان هست.
بهرامی هیچگاه ابایی از حمایت عاشقانه از اصلاح‌طلبان افراطی مثل فائزه هاشمی و امثالهم نداشته است و هیچگاه در آشکار و خفا حامی جریانات اصیل انقلاب در سطح ملی نبوده است، اما در سطح خرد برخی مواقع هم گام اندکی از آقایان اصول‌گرایی بویراحمد شده بوده تا امثال زارعی و اخیراً روشنفکر را به‌وسیله او مهار کنند.
شنیده‌های موثق حکایت از این دارد که در انتخابات اخیر مجلس که نظرسنجی‌ها از آرای پایین منتظریان حکایت داشت، تعدادی از بزرگان استان بر وفاق جریان اصول‌گرایی بر محور روشنفکر اجماع داشتند و توصیه شده بود که بر محور روشنفکر اجماع شود و بعد با همدیگر نسبت به مدیریت استان تصمیم بگیرند؛ ولی اندک محافظه‌کاران کهنه‌کار و راست سنتی بر اساس نوع تفکر انحصارگرایی به‌صراحت اعلام کردند که وجود بهرامی در سپهر سیاسی منطقه بویراحمد را بر روشنفکر ترجیح می‌دهند و عملاً هم در بعدازظهر پنجشنبه قبل از روز رأی‌گیری در گعده‌های درونی عبور از منتظریان برای مهار روشنفکر شروع شد.
برخی شنیده‌ها هم حکایت از یک نوع هماهنگی ضمنی در هیئت‌های نظارت شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون و بخش‌های تابعه با محوریت رئیس وقت هیئت نظارت مرکز حوزه انتخابیه جهت مزاحمت، مقابله و ایجاد موانع در کار با فرمانداران و هیئت‌های اجرایی، داشت که این موضوع را از اختلاف شدید فرمانداران حوزه بویراحمد با هیئت نظارت در قبل از انتخابات و تشکیل هیئت‌های اجرایی می‌توان تحلیل کرد که برکناری زودهنگام رئیس وقت در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری را نیز می‌توان در همین راستا و اقدامات غیرحرفه‌ای و جانب‌داری  یک‌طرفه ایشان در انتخابات مجلس نیز قلمداد کرد.
مهار رقیب توسط احدی از محافظه‌کاران سنتی (پدرخوانده‌ها) دیگر رفیقان، را نیز بی‌نصیب نگذاشت، امثال حاج‌محمد رحیم دهراب‌پور که هویتی مستقل و باسابقه از اصول‌گرایی دارد، علی‌محمد دانشی، حبیب‌الله پیشوا، خلیفه خلقی پور و امثالهم را نیز برنتابیده‌اند و برای مهار آن‌ها اقداماتی انجام دادند تا از سپهر سیاسی منطقه کنار باشند یا با هماهنگی آن‌ها باشد.
این افراد بعد از پیروزی بهرامی در انتخابات مجلس، نتوانستند حمایت خود از بهرامی را پنهان کنند و بهرامی را تا مرز نزدیکی به ذوالنور مساعدت کردند که خیلی‌ها معتقدند ایشان در مجلس به ذوالنور رأی داده است. این جماعت حتی با بهرامی در به‌کارگیری بخشداران و فرمانداران جدید مشورت‌هایی را انجام داده بودند که دراین‌خصوص برای حداقل دو بخشدار و دو فرماندار و معاون استاندار و چند مدیرکل به توافق‌هایی اولیه رسیده بودند و گفته می‌شود، افراد مؤثری در یک نهاد که نسبت سببی با بهرامی دارند نیز در هماهنگی بهرامی با اصول‌گرایان سنتی و پدرخوانده بسیار پر نقش بودند.
رابطه محافظه‌کاران سنتی با بهرامی داشت گرم‌تر می‌شد و این بار نیز در صدد بودند و هستند تا به‌وسیله بهرامی دوباره خود اصلاح‌طلبان را مهار کنند که رئیس‌جمهور به شهادت رسید و با تأیید نامزد اصلاح‌طلبان توسط شورای نگهبان ورق برگشت و با قبولی پزشکیان در مسند ریاست‌جمهوری و حمایت قاطع و همه‌جانبه و خانه‌به‌خانه بهرامی از پزشکیان، شانس با بهرامی یار شد تا دیگر منت محافظه‌کاران اصول‌گراها در شهرستان بویراحمد را نداشته باشد و یحتمل؛ دیگر بهرامی نیازی به دستگیری و مساعدت اصول‌گرایان نخواهد داشت و یه لبخند هم خواهد زد.
اینکه انگشت‌شماران راست سنتی در بزنگاه حساس انقلاب و اعلام موضع سیاسی بهرامی در این مقطع تاریخی را چگونه می‌توانند و می‌خواهند تفسیر کنند؟ نمی‌دانیم.
اینکه در پیشگاه جوانان مؤمن و حلقه‌های میانی جبهه انقلاب چه پاسخی دارند هم بماند برای قضاوت تاریخ.
اما آنچه اتفاق افتاده است این هست که بهرامی به‌صراحت از خاتمی و خط‌مشی ساختارشکنانه ظریف حمایت کرده است و فراموش نمی‌کنیم که این جمع محدود محافظه‌کار بودند و هستند که بهرامی را در راستای منافع پیش‌پاافتاده قوم و منطقه‌ای و انتقام از شکست‌های پی‌درپی خود، بر سپهر سیاسی بویراحمد نشاندند. اینجا بزنگاه انقلاب هست و شما بخشیده نمی‌شوید. حمایت آقای بهرامی از خاتمی نیز تقدیم شما باد.
شما چهره‌های تکراری و خسته محافظه‌کار برای منافع درون‌استانی‌تان و برای لرزان نشدن جایگاه نورچشمی‌های چپ و راستتان هیچ دلی در گرو منافع مردم زجرکشیده استان کهگیلویه و بویراحمد ندارید، و حتی دلی در گرو آرمان‌های بزرگ انقلاب نیز ندارید.
شما با طراحی بازی چهارضلعی اصول‌گرایان، بنیان اصول‌گرایی را در استان و شهرستان بر افکندید و در ریاست‌جمهوری‌ها هم تمام دغدغه خود را معطوف به گرفتن ستاد در استان داشتید و دارید. تا در روز مبادا سهم دریافت نمایید و یا کارشکنی نمایید که به‌شدت در این دولت همان ستاد داران و داعیه‌داران، تیشه به زانوی دولت می‌نواختند.
قطعاً در دوران جدید، سباست مهار رقیب شما دیگر کارایی نخواهد داشت و مردم هم از تکرار افراد تکراری در صحنه سیاست روی‌گردان شده‌اند و کارزار سیاست آتی، شما جایی نخواهید داشت.
نام شما

آدرس ايميل شما

قیطاس
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی خته و یک روان پزشک نشان بده..


کو عامو حالت نقشه به امیرالمؤمنین
Iran, Islamic Republic of
مشورت بهزامی در هرکاری با فردی بنام دهرابپور مساوی مرگ زودرس سیاسی بهرامی است
Iran, Islamic Republic of
الان این خرامین داغون میه اوردینش بین سیاسیون
Iran, Islamic Republic of
بوی رانت معامله رابطه که وسط میاد نام یک نفر میدرخشد معامله گر معروف استان کیست!!!؟
کیست که اندیشه ندارد فقط پول دارد ؟
گسی که عامل بر هم زدن نظم سیاسی در استان شد کسی نیست جز معامله گر معروف که از شورا شهرداری استانداری فرمانداری بخشداری فقط فقط فقط پول پول پول پول پاشی می‌کند این فرد یا افراد باید بساطشون از صحنه سیاسی استان جمع شود متأسفانه نظم آداب شأن سیاسیون را به هم زده است این فرد باید از کنار گذاشته شود چون چیزی جز پول در راه تخریب حذف اختلاف فرافکنی فتنه گری هنری ندارد
صادقپور
Iran, Islamic Republic of
ما که به دکتر بهرامی رای دادیم اما شما هم دیگه محمدرحیم دهرابپور رو بزرگش نکن ایشان اتفاقا به دلیل انحصار طلبی و خودرای بودن با درجه شدتی بالاتر از هدایتخواه و اصولگرایان هیچوقت جایگاه و پایگاهی میان مردم بویراحمد نداشته و نخواهد داشت و جز رای خودش و بستگان درجه یک خود هیچگونه رایی ندارد. مردم انتخاب میکنند تا افراد حسود و خودخواهی قدرت سیاسی رو در استان قبضه نکنند
Iran, Islamic Republic of
احسنت دقیقا درست ودقیق
Iran, Islamic Republic of
تحلیل آبکی
دانای روزگار
Iran, Islamic Republic of
روشنفکر نه چپ است نه راست
نه اصولگرا است نه اصلاح طلب
نه انقلابی است و نه اعتدالی

فقط و فقط و فقط طایفه گرا و قومیت گرا است
Iran, Islamic Republic of
اگر دانا بودی با منطق حرف میزدین نخ از روی حسد وکینه
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1