تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۹
کد مطلب : ۴۷۸۰۵۴
برای فردای کهگیلویه و بویراحمد؛

نامه به رئیس جمهور| شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد همچنان در گرداب سوءمدیریت / یک بار برای همیشه به این ناکارآمدی‌ها پایان دهید

۲
۰
نامه به رئیس جمهور| شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد همچنان در گرداب سوءمدیریت / یک بار برای همیشه به این ناکارآمدی‌ها پایان دهید
کبنا ؛
به علت ناکارآمدی‌های متعدد به‌ویژه در شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد، استان از نظر اغلب شاخص‌های اقتصادی در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته و در بین استان‌های آخر کشور دسته‌بندی می‌شود. 
به گزارش کبنا، کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌هایی است که گرایش بسیار زیادی در آن نسبت به مشاغل دولتی وجود دارد؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل این اقبال، کم‌فروغ بودن اقتصاد صنعت در استان است. شرت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد، سال‌هاست به کما رفته و نقش چندانی در تولید و همچنین اشتغال در استان ندارد. عدم رشد این شهرک‌ها، در کنار سایر عوامل ساختاری، وضعیت نامطلوبی برای اقتصاد این استان به دنبال داشته است. در ادامه به بخشی از شاخص‌های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد اشاره می‌شود. شاخص فلاکت به عنوان یکی از مهمترین متغیرهای اقتصادی شناخته می‌شود که تصویر روشنی از سطح رفاه اجتماعی در یک کشور ارائه می‌دهد. این شاخص از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم سالانه تشکیل می‌شود و افزایش آن نشان‌دهنده تشدید مشکلات اقتصادی است. بالا رفتن این شاخص حاکی از افزایش نرخ بیکاری و تورم است که هر دو به شکل مستقیم به کاهش کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در جامعه منجر می‌شوند. شاخص فلاکت ابزاری است که می‌تواند به سیاست‌گذاران و تحلیل‌گران اقتصادی کمک کند تا اثرات سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را بر سطح رفاه عمومی ارزیابی کنند و برای بهبود شرایط زندگی مردم راهکارهای مناسبی اتخاذ نمایند.
در بررسی ۱۲ ساله شاخص فلاکت (از ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۲)، استان‌های لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، و یزد بیشترین نرخ فلاکت را تجربه کرده‌اند؛نرخ مشارکت اقتصادی نیز یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی است. این شاخص که با نام نرخ فعالیت نیز شناخته می‌شود، از تقسیم تعداد جمعیت فعال به جمعیت افراد در سن کار به‌دست می‌آید. به عبارت دیگر، نرخ مشارکت اقتصادی معادل نسبت جمعیت بیکار یا شاغل ۱۵ ساله یا بیشتر به کل افراد بالای ۱۵ سال است. مجموع افراد شاغل و بیکار بالای ۱۵ سال، جمعیت فعال را تشکیل می‌دهند و افرادی مثل خانه‌داران، محصلان و دارندگان درآمد بدون کار، چنانچه شاغل یا بیکار نیز بوده‌اند، فعال اقتصادی به حساب می‌آیند.
بر اساس تازه‌ترین آمارهای مرکز آمار، در سال 1402 بیشترین نرخ مشارکت در استان‌های «زنجان»، «اردبیل» و «گیلان» رقم خورده و از سوی دیگر کمترین نرخ مشارکت در استان‌های «ایلام»، «کهگیلویه و بویراحمد» و «سیستان و بلوچستان» بوده است.
بررسی تغییرات نرخ مشارکت استانی در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ نشان می‌دهد استان‌های «خراسان شمالی»، «گلستان» و «آذربایجان شرقی» بیشترین میزان افزایش و استان‌های «کهگیلویه و بویراحمد»، «قزوین» و «یزد» بیشترین میزان کاهش را در نرخ مشارکت تجربه کرده‌اند.طبق آخرین آمارهایی که توسط مرکز آمار ایران از نرخ مشارکت در سال ۱۴۰۲ منتشر شده؛ نرخ مشارکت در این سال به سطح ۴۱.۳ درصد رسیده است. به بیان دیگر می‌توان گفت از هر هزار نفر جمعیت بالای ۱۵ سال کشور، ۴۱۳ نفر شاغل یا در جستجوی کار (بیکار) هستند.
اما این نرخ در استان‌های مختلف متفاوت است به طوریکه در سه استان «زنجان»، «اردبیل» و «گیلان» بیشترین نرخ مشارکت رقم خورده است. بر اساس آمارها استان زنجان با نرخ مشارکت ۵۰.۷ درصد بیشترین میزان نرخ مشارکت در کشور را به خود اختصاص داده است.
از سوی دیگر نرخ مشارکت در سه استان «ایلام»، «کهگیلویه و بویراحمد» و «سیستان و بلوچستان» کمترین سطح را داشته است. بر این اساس کمترین سطح نرخ مشارکت در استان ایلام و با نرخ ۳۲.۳ درصد رقم خورده که ۹ واحد درصد کمتر از میانگین کشوری بوده است.«سهم اشتغال ناقص» یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی است که نشان می‌دهد چه بخشی از جمعیت شاغل در بازار کار، دارای اشتغال ناقص هستند. اشتغال ناقص به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد کمتر از 44 ساعت در هفته مشغول کار بوده و یا در امور غیرمرتبط با توانایی و دانش خود فعالیت دارد. به همین دلیل این دسته از افراد از حداکثر بهره‌وری خود در بازار کار بهره نمی‌برند و این پدیده به عنوان یک رخداد نامطلوب شناخته می‌شود.
شواهد آماری نشان می‌دهد که در زمستان 1402، سهم اشتغال ناقص کل کشور نسبت به بازه زمانی مشابه در سال 1401 کمتر شده و به 8.6 درصد رسیده است. به بیان دقیق‌تر، در زمستان 1402، بالغ بر هشت درصد نیروی کار شاغل در کشور، کمتر از حد استاندارد (44 ساعت و بیشتر) کار کرده یا شغل غیرمرتبط با تخصص و مهارت خود داشتند.
 البته این رقم، سهم اشتغال ناقص کل کشور است. بررسی‌ها حاکی از آن است که این رقم در استان‌های مختلف مقدار یکسانی نداشته و در برخی سطوح بالاتری را تجربه کرده است. در ادامه به بررسی سهم اشتغال ناقص استان‌های کشور در زمستان 1402 پرداخته شده است.آمارها نشان می‌دهد در زمستان 1402 نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص به کل شاغلین در 6 استان بیشتر شده و در باقی استان‌ها روند نزولی داشته است. به بیان دقیق‌تر، بهره‌وری نیروی کار در زمستان 1402نسبت به زمان مشابه در سال 1401 در استان‌های «خراسان شمالی»، «کردستان»، «اردبیل»، «کهگیلویه و بویراحمد»، «فارس» و «آذربایجان غربی»‌کمتر شده است. به بیان دیگر، در این استان‌ها، شمار افرادی که کمتر از حد استاندارد مشغول کار بوده یا کار غیرمرتبط انجام داده‌اند، نسبت به فصل مشابه در سال 1401 بیشتر شده است.شاخص‌های اقتصادی دیگری نیز وجود دارد، همین آمارها کافیست که به وضعیت بغرنج اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد پی برد. قرار گرفتن کهگیلویه و بویراحمد در نقطه امروزی، معلول عوامل متعددی است که همگی باید به نوبه خود تحلیل شوند. اما ما در این‌جا صرفاً به وضعیت شرکت شهرک‌های صنعتی استان می‌پردازیم. در روزهای آینده نقش سایر عوامل و دستگاه‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. 
اما شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در چه وضعیتی قرار دارد؟ یک ماه مانده به پایان سال گذشته، صدرا درست به عنوان مدیرعامل این شرکت برگزیده شد. پیش از آن سهیل مرادی مدیرعاملی را بر عهده داشت و پیش از مرادی، این پست در اختیار سید هاشم موسوی جهان آباد بود. با وجود تغییر سه مدیرعامل، این شرکت با همان مسائلی که دهه 90 از آن‌ها رنج می‌برد، دست به گریبان است. 
یکی از مسائل شایع در این شرکت، تعاملات سیاسی نامتعارف است که از گذشته نیز وجود داشته است. شهرکی که باید در پی گسترش تخصص‌گرایی و بودن در مسیر دانش‌بنیانی باشد، درگیر تعاملات طایفه‌ای و سیاسی شده است و به جای آنکه دردی از مشکلات اقتصادی استان را دوا کند در چاه ویل تعاملات سیاسی گرفتار شده است.
استخدام‌های گسترده خارج از رویه‌ها و ضوابط قانونی، بدون آزمون استخدامی و اغلب از بین نزدیکان و اقوام مدیرعامل، پرداخت حقوق‌های نامتعارف به برخی از کارکنان، هدررفت بیت‌المال، قراردادهای آسیب‌زای اقتصادی و ... تنها بخشی از سوءمدیریت‌های موجود در شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در دوره سه مدیرعامل اخیر آن است. 
به دلیل سوءمدیریتی که در این حوزه وجود داد، بیش از 100 فقره از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان که به بهره‌برداری رسیده‌اند، غیرفعال هستند و شرکت نسبت به تعیین تکلیف آن واحدها اقدامی نکرده است. اما سوءمدیریت‌ها در این شرکت به همین جا ختم نمی‌شود. بازدیدها از شهرک صنعتی شماره یک یاسوج نشان می‌دهد که این شهرک به حال خود رها شده و تبدیل به مکانی برای انباشت زباله شده است. بی‌نظمی و نبود ورودی و خروجی‌ها، نبود برق‌کشی و روشنایی در کوچه‌های آن نیز گویای رهاشدگی شهرک از سوی مدیران آن است. حتی برخی از این واحدها تبدیل به مکانی برای پرورش سگ شده و برخی نیز کاملاً خالی شده‌اند. بخشی از این واحدها نیز تبدیل به کمپ ترک اعتیاد شده‌اند. از سوی دیگر، برخی از آن‌ها را به تبعه خارجی (افغانی) داده‌اند و آنها به نام کسی دیگر، در آن مکان صافکاری زده‌اند. اغلب واحدها هم انبار و مرکز پخش مواد غذایی و مصالح ساختمانی شده است. اینچنین است زیرساخت‌های تولید و اشتغال، یا به حال خود رها شده و یا بلااستفاده مانده و یا به طرق دیگری استفاده می‌شوند. سرمایه‌گذاران با دیدن همچنین وضعیتی دیگر حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند و فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد. اینگونه بیت‌المال هدر می‌رود و پول‌های هنگفتی که برای ایجاد این زیرساخت‌ها صرف شده، بی‌فایده رها می‌شود. همچنین در نبود نظارت، برخی از وسایل و دستگاه‌های این واحدهای صنعتی شبانه به استان‌های دیگر انتقال یافته‌اند.
طبق بررسی این پایگاه خبری، متاسفانه در تمام شهرک‌های صنعتی استان، برخی واحدهای راکد به جای بازگردان به چرخه تولید صنعتی با تغییر کاربری کاملا سر خود و با شائبه حمایت مدیریت شهرک‌های صنعتی استان به واحدهای خدماتی گاهاً بنکدار یا سایر فعالیت‌های غیرصنعتی از جمله انبارها و مراکز پخش موادغذایی، تولیدات لبنی، دارویی، کاشی و سرامیک و ... تبدیل شده‌اند. در حالی‌که شهرک‌های صنعتی برای تولید صنعت بوده و برای کارهای خدماتی نیاز به دریافت مجوز بوده و این امر مصداق عینی حیف و میل بیت المال در استفاده نادرست از زیرساخت‌های  صنعت است.
با وجود سرمایه‌گذاری‌هایی که برای  صنعت و توسعه آن در کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفته، شیوه مدیریتیِ مدیران عامل چند سال گذشته، موجب شده بسیاری از این سرمایه‌ها حیف و میل شوند و در نتیجه سودی در جهت توسعه استان نداشته باشند. ازاین‌رو از رئیس جمهور جدید درخواست می‌شود، توسعه صنعت در استان‌های محروم همچون کهگیلویه و بویراحمد را در دستور کار خود قرار دهند. انتخاب مدیرعامل برای شرکت شهرک‌های صنعتی استان، نباید همچون گذشته از صافی رایزنی‌ها و تعاملات سیاسی نامتعارف باشد. پیشنهاد می‌شود رویه انتخاب مدیرعامل کاملاً شفاف بوده و بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی، مدیرعامل منصوب شود. البته صرف انتصاب کافی نیست؛ لازم است که اقدامات و عملکرد او به صورت شفاف در معرض افکار عمومی قرار گیرد تا سوءمدیریتی که در چند سال گذشته همچون تازیانه بر تن نحیفذ صنعت استان شلاق زده است دیگر تکرار نشود. 
نام شما

آدرس ايميل شما

آوری
Iran, Islamic Republic of
شرکتهای صنعتی در استان ما مفهموم عملی ندارد واکثرا تعطیل و فشل هستند
لاقل اگر چرخ همبن ین شهرکها درست بچرخد خیلی ها به اشتغال می‌رسند
حالا که در این استان از کارگاه های بزرگ تولیدی خبری نیست
باید روی این شهرک ها حساب ویژه باز کرد
جای مثل یزد ، اراک، با انواع کارخانه ای بزرگ کمبود کارگر دارند
و آواز آنجا آلوده
عدالت توزیعی و عدالت اعتباری هم د کشور نبوده
وگرنه جای مثل اين استان که قریب یک میلیارد بشکه نفت بهدکشور تزریق می‌کند چرا فقیر باشد
در ابن دولت قانون باید اول حق مناطق محروم داده شود
بعدا با استانهای برخوردار رسیدگی کرد
اینکه اظهر من الشمس است
در تمام انتخابات
در تمام مشارکت ها
در تمام مناسبت ها
در تولید نفت و گاز
در صداقت و شیعه گری
در عدم مشکل ساز امنیتی برای نظام
این استان اول
ولی در تقسیم غنائم استان آخر
دولت جدید باید حساب ویژه
نظر صائب ،و همکاری صد درصدی با این استان داشته باشد
و از پول ویژه نفت ماهیانه یک روز تا رفع کامل عقب ماندگی ها از هیچ کوششی فرو گذار نکند
تا این استان بتواند مثل سایر آستانها و مناطق همجوار خود را به بالا بکشد ،سزاوار نیست انصافا
قطعا خود آقای رئیس جمهور و مشاورین و حلقه دور ایشان باید حتما این موضوع را مطمع نظر داشته باشند تا اتفاقات خوبی برای این مردم خوب رقم بخورد، ان‌شاالله
صنعتگر
Iran, Islamic Republic of
شهرک صنعتی برا هر کس خوب نباشد برا شما خوبه پول میگری چرت و پرت مینویسی ،از دوستان سکه میگیری مطلب مینویسی
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1